Odzyskiwanie danych sumpty natomiast możności.


Odzyskiwanie danych Jak odzyskać usunięte pliki

Właśnie przypadkowo usunąłeś kilka plików z dysku twardego, ale nie panikuj! Nadal możesz odzyskać swoje pliki. Czytaj dalej, aby poznać proces i koszty odzyskiwania usuniętych plików. Omówimy także sposób odzyskiwania plików z uszkodzonego dysku twardego lub SSD. W tym artykule dowiesz się, jak odzyskać skasowane pliki i nie zmarnować pieniędzy. Najpierw jednak omówimy kilka najczęstszych błędów, które uniemożliwiają odzyskanie danych.

Odzyskiwanie usuniętych plików

Aby odzyskać usunięte pliki, należy najpierw poznać ich nazwę. Na szczęście większość programów dostępnych na rynku jest bardzo przyjazna dla użytkownika i oferuje wiele opcji. Aby odzyskać usunięte pliki, wystarczy nazwa pliku i polecenie Terminal. Następnie wystarczy ręcznie przenieść pliki do wybranej lokalizacji. Po odzyskaniu plików można je ponownie podłączyć do komputera.

Aby rozpocząć odzyskiwanie usuniętych plików, należy najpierw uruchomić komputer z płyty CD lub dysku USB służącego do odzyskiwania plików. Jeśli to możliwe, nie zapisuj niczego na dysku twardym, dopóki nie upewnisz się, że wszystko zostało zapisane w kopii zapasowej. Po przejściu do trybu odzyskiwania oprogramowanie przeskanuje dysk twardy w poszukiwaniu usuniętych plików. Większość plików nadal tam jest, jeśli zostały one niedawno usunięte, ale starsze usunięcia są trudniejsze do odzyskania.

Po usunięciu pliku system Windows zachowuje jego część na dysku twardym. Jest to tzw. wskaźnik, który informuje system operacyjny, gdzie na dysku zaczynają się dane. Nadpisanie pliku spowoduje uszkodzenie danych. Należy również pamiętać, że dane pozostają na dysku twardym tylko przez krótki okres czasu. Jeśli chcesz odzyskać dane, musisz zainstalować program Recuva lub podobny. Programy te są przeznaczone do wykrywania takich problemów i zapobiegania im.

Możesz również użyć darmowego programu do odzyskiwania plików, aby odzyskać usunięte pliki. Recuva to nasz najlepszy wybór. Pamiętaj jednak, aby przetestować program na dysku flash USB lub przenośnym urządzeniu pamięci masowej, na wypadek gdyby program nie mógł zlokalizować plików, których szukasz. Jeśli nie może on znaleźć żadnego z plików, których potrzebujesz, być może masz kopię zapasową w innej lokalizacji. Następnie, wykonując poniższe kroki, będziesz mógł odzyskać swoje pliki.

Koszt odzyskiwania usuniętych plików

Odzyskiwanie usuniętych plików może być kosztowne, zwłaszcza jeśli użytkownik nie wie, jak odzyskać własne dane. Profesjonalne usługi odzyskiwania danych mogą kosztować 100 USD lub więcej. Warto rozważyć te koszty przed wynajęciem serwisu. Usunięte pliki są najczęstszą przyczyną utraty danych. Istnieje jednak wiele sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy podczas odzyskiwania skasowanych plików. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby odzyskać usunięte pliki w domu:

Skorzystanie z usługi odzyskiwania danych jest dobrym rozwiązaniem w przypadku poważnego uszkodzenia dysku twardego lub przypadkowego usunięcia niektórych plików. Firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych dysponują wiedzą i doświadczeniem, które pozwalają im zagłębić się w system, aby odzyskać pliki i zdjęcia. Średni koszt odzyskania usuniętych plików wynosi 225 USD. Usługi odzyskiwania danych z dysku twardego mogą kosztować nawet 1000 USD. Jednak wynajęcie firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych ma wiele zalet. Choć proces ten może być trudniejszy, może być bardzo skuteczny.

Ceny nie odzwierciedlają czasu i wysiłku włożonego w odzyskanie danych. Pobierają one opłatę z góry, a następnie naliczają dodatkowe opłaty, jeśli nie mogą odzyskać danych. Należy zachować ostrożność wobec firm, które mogą pochwalić się setkami 5-gwiazdkowych recenzji, ponieważ niektóre z nich to oszustwa. Niektóre firmy zawyżają opłaty nawet w prostych przypadkach. Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej zaawansowana usługa odzyskiwania danych, tym wyższa cena. Należy też wziąć pod uwagę poziom danych, które trzeba odzyskać.

Model w przeliczeniu na gigabajt nie sprawdza się, gdy dwa dyski twarde są identyczne. Jeśli jeden z nich zawiera 10 GB dokumentów, a drugi 300 gigabajtów odcinków seriali telewizyjnych, oba dyski twarde będą wymagały tyle samo czasu pracy. Nawet jeśli do odzyskania utraconych plików potrzeba tylko 12 godzin pracy, stawka firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych jest wciąż taka sama. Jeśli jednak usługa odzyskiwania danych ma naliczaną stawkę godzinową za każdy GB odzyskanych danych, prawdopodobnie będzie ona wyższa.

Koszt odzyskania usuniętych plików zależy od modelu dysku twardego, wersji oprogramowania układowego i czasu, jaki inżynierowie poświęcą na przywrócenie danych. Niektórzy dostawcy pobierają zryczałtowaną opłatę za odzyskanie pojedynczego pliku, podczas gdy inni naliczają ją na podstawie rozmiaru całego urządzenia pamięci masowej. Zależy to także od miejsca zamieszkania i konieczności wysłania danych do zdalnego centrum odzyskiwania danych. W przypadku konieczności wysłania komputera do placówki zajmującej się kompleksowym odzyskiwaniem danych, koszt wyniesie ok. 100 USD za każdy gigabajt danych.

Odzyskiwanie plików z uszkodzonego dysku twardego

Istnieje kilka metod odzyskiwania plików z uszkodzonego dysku twardego. W pierwszej kolejności konieczne jest sformatowanie dysku. Większość plików można odzyskać, wykonując szybkie skanowanie. Jeśli jednak brakuje kilku plików, można skorzystać z opcji „Odzyskiwanie wszystkich plików”. Opcję tę można znaleźć w lewym dolnym rogu okna Eksploratora Windows. Ta opcja zajmuje więcej czasu, ale umożliwia także podgląd plików, które chcesz odzyskać.

Następnie podłącz uszkodzony dysk twardy do portu USB na płycie głównej. W ten sposób zapewnisz sobie bezpośrednie połączenie i wyeliminujesz możliwość uszkodzenia portu w obudowie komputera. Aby wykluczyć inne potencjalne problemy, spróbuj podłączyć dysk twardy do innego komputera. W ten sposób będzie wiadomo, czy problem dotyczy dysku twardego, czy samego komputera. Jeśli wszystko inne zawiedzie, przejdź do kroku drugiego.

Po zakończeniu procesu skanowania wybrane pliki zostaną wyświetlone w folderze wyjściowym. Możesz wyświetlić podgląd odzyskanych plików i zdecydować, które z nich chcesz odzyskać. Po dokonaniu wyboru kliknij opcję „Odzyskaj”, a następnie wybierz lokalizację, w której chcesz zapisać odzyskane pliki. Następnie kliknij przycisk „Ok”, aby potwierdzić odzyskanie. Jeśli nie jesteś pewien, czy któryś z plików da się odzyskać, możesz wypróbować wersję hex programu do odzyskiwania danych.

Innym sposobem przywracania danych jest naprawa dysku twardego. Niektóre dyski twarde ulegają uszkodzeniu w wyniku ataku wirusa. Programy te mogą zidentyfikować wirusa i zapobiec dalszym uszkodzeniom. Jeżeli na komputerze nie ma zainstalowanego żadnego oprogramowania antywirusowego, można również pobrać aplikację. Należy jednak pamiętać, że zainstalowanie oprogramowania może zmniejszyć szanse na odzyskanie danych. Dzięki tej opcji możliwe będzie przywrócenie plików z uszkodzonego dysku twardego.

Jeżeli dostęp do dysku jest niemożliwy z powodu błędu logicznego, można użyć bezpłatnego programu Disk Drill do przeskanowania dysku w poszukiwaniu plików, które można odzyskać. Program posiada również opcję tworzenia kopii zapasowej DMG, dzięki czemu w razie potrzeby można utworzyć kopię danych. W oknie podglądu można wybrać pliki, które można odzyskać, a po uzyskaniu zadowalających wyników kliknąć przycisk „Odzyskaj”.

Odzyskiwanie plików z dysku SSD

Odzyskiwanie plików z dysku SSD jest łatwe i stosunkowo tanie. Potrzebne jest tylko odpowiednie oprogramowanie i narzędzie do odzyskiwania. Bezpłatne narzędzie photorec.com jest kompatybilne z wieloma typami plików i systemami operacyjnymi. Korzysta ono z interfejsu wiersza poleceń i nie odzyskuje nazw plików, ale nadal jest skutecznym sposobem ich odzyskiwania. Odzyskiwanie plików z dysku SSD jest zwykle tańsze niż korzystanie z profesjonalnych usług odzyskiwania danych.

Najpierw należy włączyć opcję „Odzyskaj” w ustawieniach systemowych. Jeśli ta opcja jest włączona, program nie będzie wykrywał dyskietki ani napędu optycznego i nie będzie wyświetlał okna dialogowego Zapisz jako ani strony internetowej. Wyłączenie narzędzia spowoduje automatyczne ponowne podłączenie urządzeń zewnętrznych, takich jak dyski USB. Włączenie tego narzędzia uniemożliwi jednak pracę dysku SSD w trybie TRIM, który jest niezbędny do odzyskiwania danych. Alternatywnie można wyłączyć w systemie opcję „Odzyskaj dane z dysku SSD”.

Jeśli chcesz uniknąć korzystania z opcji „Odzyskaj plik z dysku SSD”, musisz najpierw sprawdzić, czy dysk jest w dobrym stanie. Odzyskiwanie plików z dysku SSD jest trudne, ale całkowicie możliwe. W niektórych przypadkach można znaleźć pliki, które zostały uszkodzone z powodu niskiego poziomu zasilania lub innych czynników zewnętrznych. W takich przypadkach należy skontaktować się z firmą specjalizującą się w odzyskiwaniu danych, taką jak Ontrack. W ten sposób można uniknąć utraty ważnych plików lub informacji.

Jeśli nie można uzyskać dostępu do dysku SSD, konieczne może być wyłączenie funkcji TRIM. Może ona powodować irytujące problemy po utracie danych. Aby wyłączyć funkcję TRIM, przejdź do przycisku Winkey/Start i kliknij polecenie „Uruchom jako administrator”. Następnie wpisz „fustil behavior query disabledeletenotify”, aby wyłączyć tę funkcję. Następnie powinna być możliwość przeglądania i wybierania plików, które chcesz odzyskać.

Odzyskiwanie plików z dysku SSD jest znacznie trudniejsze niż odzyskiwanie plików ze zwykłego dysku twardego. Dyski SSD nie są takie same jak zwykłe dyski twarde, dlatego nie ostrzegają przed awarią. Działają tak długo, aż nagle przestaną. Oznacza to, że wielu ekspertów ds. odzyskiwania danych nie było pewnych, czy można odzyskać pliki z dysku SSD. Obecnie jednak dostępnych jest wiele różnych programów, które mogą pomóc w odzyskiwaniu plików z dysku SSD.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]